President (2025)
UCLA
VP and President-Elect (2025)
Boston University
Treasurer (2024)
University of South Florida
Secretary (2024)
UC Riverside
Appointed Director (2025)
Northern Illinois University
Appointed Director (2024)
University of Colorado
Elected Director (2025)
MIT
Elected Director (2025)
Texas Tech
Elected Director (2025)
North Carolina State University
Elected Director (2024)
University of Wisconsin
Elected Director (2024)
Georgia Tech
Appointed Director (2024)
Florida State University
Jeff Davis, Mississippi State (chair)
Ryan Chreist, University Colorado (chair)
Amy Eichorst, Maryland
Dene Sheheane, Georgia Tech (chair)
Mariah Maki, Washington State
Brandy Cox Jackson, Arkansas
Lisa Lewis, Minnesota
Todd McCubbin, Missouri
John Valva, Oregon State
Curt Langford, Texas Tech (chair)
Raphe Beck, Oregon
Lauren Simione, Delaware
Erika Jordan, Boston University (chair)
Reggie Bustinza, Northern Illinois
John Valva, Oregon State
Hoopes Wampler, Pennsylvania
Julie Decker, Florida State (co-chair)
Reggie Bustinza, Northern Illinois University (co-chair)
Caryn Korman, University of Illinois, Chicago
Cheryl Harrelson, UC San Diego
Jill Smith, Kentucky
Lauren Simione, Delaware
Sarah Schutt, Wisconsin (chair)
Dana Allen, UC Davis
Jorge Ancona, UC Riverside
Connie Beimer, New Mexico
Laurence Bolotin, Loyola University-Chicago
Jerry DeFatta, Southern Mississippi
Heather Junod, Central Florida
Ryan Chreist, Colorado (chair)
Laurence Bolotin, Loyola University-Chicago
Jorge Ancona, UC Riverside (co-chair)
Whitney T. Espich, MIT (co-chair)
Bill McCausland, South Florida
Brandy Cox Jackson, Arkansas
Karen McQuigge, McMaster
*CAAE President serves as a voting ex officio member of all committees.
1989/1990 – Bob Forman (Michigan)
1990/1991 – Doug Dibbert (North Carolina)
1991/1992 – Bill Stone (Stanford)
1992/1993 – Roy Vaughn (Texas)
1993/1994 – Dan Heinlen (The Ohio State)
1994/1995 – John Kobara (UCLA)
1995/1996 – Eustace Theodore (Yale)
1996/1997 – Kent Rollins (Arizona)
1997/1998 – Fred B. Williams (Kansas)
1998/1999 – Laney Funderburk (Duke)
1999/2000 – Jamie Jeremy (Western Michigan)
2000/2001 – John Ashton (Utah)
2001/2002 – Amy Button Renz (Kansas State)
2002/2003 – Ed Paquette (Nebraska)
2003/2004 – Larry Preo (Purdue)
2004/2005 – Loren Taylor (Illinois)
2005/2006 – John Feudo (Boston College)
2006/2007 – Steve Hall (Houston)
2007/2008 – Bill Dean (Texas Tech)
2008/2009 – Joe Irwin (Georgia Tech)
2009/2010 – Ralph Amos (UCLA)
2010/2011 – Carolyn Christopherson (UC Santa Cruz)
2011/2013 – Steve Grafton (Michigan)
2013/2015 – Paula Bonner (Wisconsin)
2015/2017 – J T. Forbes (Indiana)
2017/2019 – Barbara Dick (Toronto)
2019/2021 – F. Hoopes Wampler (Pennsylvania)
2021/2023 – Laura Wayland (Northwestern)